niedziela, 20 lipca 2014

Łódź do wynajęcia

Nowe książki takich poetów, jak: Marcin Badura, Marcin Jurzysta, Samantha Kitsch, Urszula Kulbacka, Agata Ludwikowska, Tomasz Mielcarek, Marcin Orliński, Piotr Sobolczyk i Marcin Zegadło oraz antologia laureatów konkursu im. Jacka Bierezina - to plan wydawniczy Domu Literatury w Łodzi i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi na 2014 rok. Większość zapowiadanych do opublikowania w bieżącym roku autorów ma już na swoim koncie książki wydane w środowisku łódzkim. Marcin Badura, Samantha Kitsch, Urszula Kulbacka. Marcin Orliński i Marcin Zegadło w przeszłości wydawali już książki w Łodzi (w ramach biblioteki „Arterii”, bądź też w Wydawnictwie Kwadratura). W tym ostatnim w roku 2014 książkę „Wszystko jest kleptomania. Autoremix” wydała Samantha Kitsch, w roku 2011 „Dospowiadane” Marcin Badura, a w 2010 Marcin Zegadło „Światło powrotne”. Z kolei w Bibliotece „Arterii” książkę wydał Marcin Orliński („Parada drezyn” z roku 2010) oraz Urszula Kulbacka („Rdzenni mieszkańcy” z roku 2012 – nominowaną do NL Nike).

Zapowiedziane nowe pozycje powyższych autorów to „Niemcy” Marcina Badury (książka ukaże się jako kolejna pozycja „Arterii”), „Abrakadabra” Marcina Jurzysty (również w Bibliotece „Arterii”), „Kolaże kolarzy” Samanthy Kitsh (w serii DL „białe kruki, czarne owce”), „Sezon w tobie” Agaty Ludwikowskiej (jeszcze nie wiadomo, w ramach której serii), „Obecność” Tomasza Mielcarka (jako pozycja laureatów OKP im. J. Bierezina firmowana przez DL – wydanie dwujęzyczne, w tł. Davida Malcolma), „Tętno” Marcina Orlińskiego (seria Forum Młodej Literatury), „Obstrukcja insługi” Piotra Sobolczyka (Dom Literaury), „Cały w słońcu” Marcina Zegadły (Biblioteka „Arterii”) oraz tomik Urszuli Kulbackiej (którego tytuł i przeznaczona mu seria nie są jeszcze znane).

Niezwykle cenną i ciekawą inicjatywą jest zapowiedź wydania przez Dom Literatury i SPP o/ w Łodzi antologii laureatów konkursu im. Jacka Bierezina, a więc zebranych w jednej książce wierszy takich poetów jak Krzysztof Siwczyk, Marta Podgórnik,  Janusz Wałek, Klara Nowakowska, Piotr Smolak, Andrzej Rathai, Edward Pasewicz, Paweł Piotrowicz, Bartosz Konstrat, Piotr Kuśmirek, Szczepan Kopyt, Ryszard Będkowski, Przemysław Owczarek, Joanna Lech, Magdalena Gałkowska, Przemysław Witkowski, Justyna Krawiec, Urszula Kulbacka, Paweł Tomanek i Tomasz Mielcarek. Planowane wydawnictwo towarzyszyć będzie, jubileuszowej XX edycji tego zasłużonego dla polskiej poezji konkursu.

Z jednej strony może cieszyć spory potencjał wydawniczy Łodzi; dziesięć książek, które zostanie wydanych jeszcze w tym roku to grubo ponad ogólnokrajową średnią. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu niech będzie konstatacja, iż wśród zapowiadanych pozycji nie ma póki co tomiku autora na co dzień związanego z tym miastem.

czwartek, 17 lipca 2014

Noc Literatury - P.S.

Wędrowanie pałacowymi korytarzami wprawiło Nas w niesamowite nastroje. Nie da się ukryć, atmosfera Pałacu Poznańskiego jest wymarzona dla wszystkich spragnionych oderwania się od rzeczywistości, spragnionych chwili zapomnienia z tomikiem wierszy lub tomem powieści w ręku. Oczywiste jednak jest to, że świetności wieczoru dodawali Goście – artyści, którym bardzo dziękujemy za obecność. Tego jak się <<zaczytywaliśmy>> nie da się przekazać żadnym opisem, dlatego udostępniamy zdjęcia z literackiej nocy. Literatury moc w jedną Noc – było cudnie!” – raz jeszcze o Nocy Literatury w Łodzi, tym razem słowami organizatorów tego wydarzenia. Pod linkiem znaleźć można galerię fotografii, która doskonale pokazuje atmosferę panującą wówczas w Muzeum Miasta Łodzi. Kolejne Wielkie Czytanie już jesienią!

środa, 16 lipca 2014

Inicjatywy Literackie + (konkurs)


Działania Domu Literatury w Łodzi związane są z poszerzeniem aktywności, współpracą z osobami indywidualnymi oraz grupami nieformalnymi pragnącymi współtworzyć i animować obszar literatury, w tym promocję czytelnictwa. Obszar ten uznawany jest za jeden z najbardziej niedocenianych, jego wsparcie wymaga z jednej strony niewielkich nakładów finansowych (w stosunku np. do działalności związanej z teatrem czy filmem), z drugiej – wielu żmudnych działań w związku z wieloletnim zaniedbaniem i wykluczeniem tego obszaru spośród tych uznawanych za promocyjne, bardziej nośne czy bardziej interesujące.

Zachęcamy do wzięcia udziału w Inicjatywach Literackich + każdego, kto chciałby współtworzyć wydarzenia literackie w Łodzi oraz stać się częścią projektu. Stwórzmy wspólnie pakiet dobrych praktyk literackich.

Program Domu Literatury, skierowany do wszystkich, którzy mają ciekawy pomysł na wydarzenie literackie i szukają pomocy w jego zorganizowaniu. Wnioski o dofinansowanie można składać do 27 lipca. W oparciu o zgłoszone propozycje powstanie lista od 3 do 7 najciekawszych propozycji, które zostaną zrealizowane w drugiej połowie roku dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury.


Wnioski, które można składać m.in. tu oceni powołana w tym celu komisja, która ogłosi swoje decyzje do końca lipca. Do podziału są 22 000 złotych. Realizacja projektów: 28 sierpnia - 16 listopada. Wydarzenia mogą się odbywać w różnych miejscach, niekoniecznie w Domu Literatury.


Szczegółowy regulamin konkursu na inicjatywę lokalną „Wykaż inicjatywę” do przeczytania tutaj.

sobota, 12 lipca 2014

Od dykcji do fikcji łódzkiej - Forum Młodej Literatury 2014

Spotkanie autorskie Izabeli Kawczyńskiej, Szymona Domagały-Jakucia, Kacpra Płusy, Michała Murowanieckiego i Rafała Gawina, które prowadził Przemysław Owczarek, miało odbyć się pod banderą „dykcji łódzkiej?”. Ważny jest ten znak zapytania na końcu, w zasadzie najważniejszy. Choćby z tego powodu, iż wspomniana „dykcja łódzka” jest jak potwór z jeziora Loch Ness. Wszyscy o nim słyszeli, ale nikt go nie widział. W trakcie spotkania, Przemek czujnie pożeglował w stronę otwartych wód parafrazy. Odtąd, poeci dryfowali po akwenie „fikcji łódzkiej”, co zasadniczo bliższe jest prawdy. Drodzy przyjaciele, znajomi i sąsiedzi! Sporty drużynowe nie sprawdzają się w poezji. Zwykle kończą się tak jak niesławny występ Brazylii w meczu z Niemcami. 
Laureaci OKP im. Z . Dominiaka. Na zdjęciu – Monika Brągiel – I nagroda, Joanna Nowak – nagroda specjalna i Kacper Płusa – wyróżnienie za dwa wiersze z zestawu. Ponadto dwie równorzędne II nagrody przyznano Piotrowi Przybyle oraz Karolinie Kułakowskiej. Tyle wiem, reszta szczegółów, jak sądzę, pojawi się niebawem gdzieś w necie.
Zasłuchana publiczność (ze sceny Domu Literatury rozbrzmiewają wiersze poetów uwiecznionych na pierwszej fotografii).  
Ta część publiki, która „czynnie” uprawia (lub uprawiała) literaturę, dosyć przezornie umiejscowiła się jak najbliżej bufetu. 
Pierwszy dzień Forum Młodych 2014 w Łodzi zakończył koncert zespołu Revolvers. Ani jedna złotówka (środki na wydanie albumu grupa zebrała w niespełna 2 miesiące za pośrednictwem platformy crowdfundingowej MegaTotal.pl.), którą fani muzyki przeznaczyli na wydanie debiutanckiego krążka grupy „Revision Thing” nie poszła na marne. 

piątek, 11 lipca 2014

Nocą literatura w Łodzi

Pomysł, żeby zaprosić literaturę do wspaniałej siedziby Muzeum Miasta Łodzi mieszczącej się w jednym z najbardziej okazałych architektonicznie budynków w mieście, wspaniałej budowli po łódzkim fabrykancie Izraelu Poznańskim, niemal z automatu nadał odpowiednią rangę i oprawę wczorajszej łódzkiej Nocy Literatury. Rezydencja Poznańskich jest świadectwem znaczenia Łodzi w XIX wieku. Przykładem, czym mógłby stać się Tomaszów Mazowiecki, gdyby nie był od początku miastem prywatnym, ale podobnie jak Łódź rozwijającą się aglomeracją rządową w Łódzkim Okręgu Przemysłowym. No i, gdyby to nie w Łodzi, a w Tomaszowie rozbudowywano nowe połączenia kolei żelaznej, których skutkiem było otwieranie w tym mieście nowoczesnych fabryk wyrobu tkanin bawełnianych Meyera, Kruschego, Poznańskiego, Scheiblera oraz Schlősserów.
W foyer muzeum, na schodach pamiętnych z „Ziemi obiecanej” Andrzeja  Wajdy (scena, w której stary Bucholc chwali się Borowieckiemu swoim nowo wybudowanym, ale zamkniętym na głucho pałacem) ulokował się zespół Agnellus.
Świetnym pomysłem organizatorów Nocy Literatury w Łodzi było rozmieszczenie poszczególnych punktów programu w kilku różnych salach Muzeum Miasta Łodzi. Dzięki temu, po pysznych neostylowych, przyozdobionych secesją wnętrzach wędrowali poeci, prozaicy i ich publiczność. Kleszcz, Gajda i Owczarek (w zastępstwie Miniaka, który na spotkanie nie dotarł) mieli przyjemność czytać wiersze w kawiarni znajdującej się w Muzeum. Monika Mosiewicz, Dorota Filipczak i Kacper Bartczak czytali je natomiast w ogromnej jadalni na piętrze. Ogrodowy taras opanowała łódzka Krytyka Polityczna i jej wydawnictwa. Wszędzie rozłożony był najnowszy numer „Arterii”, w końcu dostępny po skandalicznie długiej absencji. Zarówno Krzysiek, Przemek, jak i ja, podeszliśmy do naszych prezentacji „projektowo”. Przedstawiliśmy publiczności wyłącznie nowe wiersze z projektów książek przygotowanych do druku. Kleszcz z „Kelszczmy rękoma”, Owczarek ze „Stojąc na jednej nodze”, a moja skromna osoba teksty z „Golema”. 
Czytanie performatywne „Miasta do zjedzenia” Przemysława Owczarka, książki wydanej w ubiegłym roku w Instytucie Mikołowskim. Zgrabne dopasowanie fragmentów prozy poetyckiej do łódzkich, pałacowych wnętrz.
Wiersze czyta Dorota Filipczak, której nigdy wcześniej nie widziałem i nie słyszałem.
Wiersze czyta Kacper Bartczak, którego stosunkowo niedawno widziałem i słuchałem. 
Wiersze czyta Monika Mosiewicz, której od bardzo dawna nie widziałem i nie słuchałem.
Fragmenty swojej autorskiej powieści czyta Igor Kociełkiewicz. Długo czyta.
Z tego powodu, nie było mi dane obejrzeć wystąpień poetyckich Przemka Dakowicza, Marka Czuku i Piotrka Groblińskiego.  

Opuszczając Muzeum Miasta Łodzi po godzinie 22-giej odniosłem wrażenie, że z każdą chwilą ludzi pojawiało się coraz więcej. Może to właśnie jest dobry patent na organizację udanych wydarzeń literackich – planować je w pałacach w godzinach nocnych?

piątek, 4 lipca 2014

Noc Literatury w Łodzi

W dniach z 10 na 11 lipca 2014 roku w ogrodzie Pałacu Poznańskiego i w pałacowych wnętrzach rozbrzmiewać będzie poezja, proza i literacka piosenka. Po Nocy Muzeów w łódzkim muzeum odbędzie się Noc Literatury. Impreza jest wspólną inicjatywą środowiska uniwersyteckiego (skupionego wokół powstałego niedawno Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych UŁ), Domu Literatury w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi. Kolejne edycje planowane są na jesień.  

Właściwe nocne czytanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Swoje utwory czytać będą nie tylko znani poeci z Łodzi i regionu (m.in.: Marek Czuku, Kacper Bartczak, Przemysław Dakowicz, Dorota Filipczak, Piotr Gajda, Piotr Grobliński, Krzysztof Kleszcz, Robert Miniak, Monika Mosiewicz, Kacper Płusa), ale też twórcy początkujący: uczestnicy warsztatów w Domu Literatury i członkowie studenckiego Koła Krytyczno-Literackiego z łódzkiej polonistyki. O oprawę muzyczną spotkania zadba łódzki zespół Agnellus. Dwugodzinne bloki poprowadzą: Tomasz Cieślak, Krystyna Pietrych i Przemysław Owczarek.

W imieniu organizatorów łódzkiej Nocy Literatury zapraszam do Muzeum Miasta Łodzi (dawnego Pałacu Poznańskich) szczególnie w godzinach 20-22. Wtedy to będę miał okazję zaprezentować premierowe wiersze z nowej książki zatytułowanej „Golem”, która jesienią tego roku ukaże się nakładem Instytutu Mikołowskiego.

Szczegółowy, obszerny program Nocy Literatury – Wielkiego Czytania znaleźć można tutaj.


Muzeum Miasta Łodzi
Łódź, ul. Ogrodowa 15
tel. 42 654 03 23

środa, 2 lipca 2014

Forum Młodej Literatury 2014

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na Forum Młodej Literatury 2014. W dniach 11 i 12 lipca w Domu Literatury i w klubie DOM / OFF Piotrkowska odbędą się m.in. spotkania, panele, warsztaty i koncerty.

Program:

11 lipca (piątek)
Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)

11-14 Warsztaty poetyckie – Prowadzenie: Przemysław Owczarek (zapisy)
14-17 Warsztaty prozatorskie. Prowadzenie: Darek Foks (zapisy)

18:00 „Łódzka dykcja?”. Spotkanie z udziałem Michała Murowanieckiego, Izabeli Kawczyńskiej, Justyny Fruzińskiej, Rafała Gawina, Szymona Domagały-Jakucia. Kacpra Płusy. Prowadzenie: Przemysław Owczarek
19:30 Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Moje Świata Widzenie” im. Zbigniewa Dominiaka
20:00 Koncert Revlovers


12 lipca (sobota)
Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)

11-14 Warsztaty prozatorskie. Prowadzenie: Darek Foks (zapisy)
14-17 Warsztaty poetyckie. Prowadzenie: Jacek Dehnel (zapisy)

16:00 Początek wycieczki szlakiem Łodzi literackiej – zbiórka pod Domem Literatury w Łodzi

Klub DOM/OFF Piotrkowska (Piotrkowska 138/140)

11-17 Targi Pism i Wydawnictw Młodoliterackich
17:00 „Młodzi nagradzani”. Spotkanie z Martyną Buliżańską, Szymonem Słomczyńskim, Pawłem Tomankiem. Prowadzenie: Rafał Gawin
18:30 Spotkanie z Jackiem Dehnelem. Prowadzenie: Przemysław Owczarek
19:30 „2014. Antologia współczesnych opowiadań polskich”. Spotkanie z udziałem Pawła Orła, Marcina Bałczewskiego, Joanny Lech i Emilii Walczak. Prowadzenie: Tymoteusz Milas
21:00 Turniej Jednego Wiersza
21:30 Koncert EGGA
22:30 Rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty – kontakt@dom-literatury.pl lub rafal.k.gawin@gmail.com (liczba miejsc ograniczona)

wtorek, 1 lipca 2014

Promocja książki Macieja Niemca w IM

Instytut Mikołowski zaprasza na promocję tomu wierszy Macieja Niemca (1953-2012) pt. Geranium (wyd. Instytut Mikołowski, 2014), która odbędzie się w dniu 04.07.2014 r. o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu. W spotkaniu wezmą udział: Maciej Melecki, Jerzy Suchanek i Krzysztof Siwczyk. Więcej informacji o promowanym tomie i jego autorze tutaj.

Instytutu Mikołowski
ul. Jana Pawła II 8/ 5
Mikołów